Bez wątpienia dieta wegańska zyskuje w ostatnim czasie mnóstwo zwolenników. I to nie tylko w Polsce, ale praktycznie na całym świecie. Z reguły osoby decydują się na przejście na dietę wegańską ze względu na względy zdrowotne, etyczne, no i te związane z ochroną środowiska. Czym więc jest dieta wegańska i co można i powinno się spożywać stosując ten rodzaj diety?

O diecie wegańskiej

Dieta wegańska z zasady wyklucza spożywanie wszelkich produktów, które są pochodzenia zwierzęcego. Dlatego też osoby nazywające się weganami w ogóle nie spożywają mięsa, ryb, jaj, owoców morza, mleka i pochodnych, czy też miodu. Co więc jedzą osoby będące na diecie wegańskiej?

Jadłospis osób będących na diecie wegańskiej

Przede wszystkim w jadłospisie osób będących weganami znajdują się warzywa, owoce, orzechy, nasiona i pestki, czy też zbożowe produkty. Każdy weganin szczególną uwagę powinien zwrócić na dostarczanie organizmowi odpowiednio zbilansowanej diety. Jako, że na starcie wykluczamy wiele produktów, to jednak trzeba dbać o jak najbardziej urozmaicone i zbilansowane posiłki, aby organizm otrzymywał wszystkie mikro i makroskładniki, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania.

Wśród produktów, które regularnie powinny spożywać osoby na diecie wegańskiej na pewno są wszelkie nasiona roślin strączkowych i produkty sojowe. Ponadto weganie powinni zadbać o podaż tłuszczów roślinnych i produktów zbożowych. Warto dodać, że dieta wegańska jest praktykowana również przez sportowców, więc to pokazuje, że nawet osoby aktywne fizycznie i profesjonalni sportowcy świetnie prosperują na tego typu żywieniu.