Gazy oraz wzdęty brzuch to jeden z tych tematów, które zawsze wywołują kilka uśmiechów i kilka rumieńców na twarzach. Ważne jest jednak, aby porozmawiać o przyczynach i rozwiązaniach wzdęć, ponieważ jest to prawdziwy problem, który w końcu dotyka każdego. Chociaż, jak można się przekonać, jest to sytuacja zupełnie normalna, w niektórych przypadkach stan ten staje się patologiczny i może utrudniać wykonywanie codziennych zadań i obowiązków. Szczególnie, gdy dotyczą nas wzdęcia w ciąży. Następnie należy zatrzymać się i zrozumieć, co tak naprawdę jest przyczyną tego zaburzenia.

Wzdęty brzuch – przyczyny

Przede wszystkim należy wyjaśnić, czym są wzdęcia. Wzdęcia są związane z obecnością gazów w przewodzie pokarmowym. Na przykład podczas żucia połykamy powietrze i część tego powietrza jest wydalana przez eruktację (powszechnie znaną jako beknięcie), a inna część przemieszcza się przez żołądek aż do przewodu pokarmowego.

przyczyny wzdętego brzucha

Oprócz tego należy stwierdzić, że w przewodzie pokarmowym powstają również inne gazy w jelitach i nie tylko. W wyniku bakteryjnego metabolizmu żywności wytwarzane są wodór, metan i dwutlenek węgla. Niektóre pokarmy przyspieszają metabolizm, a tym samym uwalnianie tych gazów i powodowanie wzdęć. Tak jest w przypadku fasoli, kapusty, ciecierzycy, kapusty, brukselki, brokułów, szparagów, grochu, cebuli, owoców, soków i produktów dietetycznych „bez cukru”, pszenicy, kukurydzy, jęczmienia, mleka i produktów mlecznych. Wszystkie składniki zwykle kojarzone z występowaniem wzdęć.

Inna sytuacja występuje u osób z niedoborem enzymów rozkładających niektóre cukry. Powoduje to, że wytwarzają one większe ilości gazów, zwłaszcza podczas spożywania pokarmów zawierających te cukry. To automatycznie powoduje, że dokucza nam wzdęty brzuch. Inne przypadki, które należy wziąć pod uwagę, to niedobór laktazy, biegunka tropikalna i niewydolność trzustki, które również powodują zwiększoną produkcję gazów. Regularne spożywanie pokarmów ciężkostrawnych, np. bogatych w błonnik, może również powodować wzdęcia, podobnie jak antybiotyki, zespół jelita drażliwego i zaburzenia wchłaniania.

Jakie są objawy wzdętego brzucha?

Na pewno wzdęty brzuch oraz gazy w jelitach uprzykrzają życie wielu osobom. Najbardziej bezpośrednią konsekwencją wzdęć jest nadmierne wydalanie gazów przez odbyt. Należy jednak pamiętać, że gaz krążący w organizmie może również powodować takie objawy, jak eruktacja, ból brzucha i wzdęcia. Należy również zaznaczyć, że nie wszystkie organizmy reagują w ten sam sposób na obecność tych gazów, niektórzy ludzie tolerują bez żadnych reakcji duże ilości gazu w organizmie. Dlatego też wzdęcia nie zawsze objawiają się w tak dosadny i jasny sposób.

Diagnoza przy twardym brzuchu i nadmiernych gazach

W ciężkich przypadkach, gdy naprawdę wzdęcia objawy są bardzo dotkliwe, to istotne może być zdiagnozowanie i dokładne zrozumienie źródła problemu, aby spróbować go rozwiązać. W tym celu należy porozmawiać z lekarzem, który może zlecić wykonanie tomografii komputerowej, USG jamy brzusznej, prześwietlenia z kontrastem, badań krwi i/lub górnej lub dolnej endoskopii. Koniecznie jest to, aby znaleźć przyczyny powodujące wzdęty brzuch.

Wzdęcia w ciąży

ciąża a wzdęcia

Wiele kobiet w ciąży skarży się na wzdęcia. Oczywiście objawy twardego brzucha mogą występować w takim stanie. Najczęściej wzdęcia w ciąży spowodowane są zmianami w gospodarce hormonalnej, a także zwolnionym funkcjonowaniem układu trawienia. Podczas ciąży wzdęty brzuch może powodować dość spore bóle. Rozwiązaniem przy wzdętym brzuchu u kobiet w ciąży jest po prostu zdrowa dieta, która składać będzie się z lekkostrawnych potraw. Zalecana jest także lekka aktywność fizyczna o niskiej intensywności.

Wzdęty brzuch – jak leczyć wzdęcia?

A więc co na wzdęcia? W jaki sposób poradzić sobie z twardym brzuchem? Czy jest coś, co w magiczny sposób pomoże nam pokonać gazy i tę dolegliwość? W większości przypadków rozwiązanie tego problemu wymaga wprowadzenia pewnych zmian w stylu życia i nawykach żywieniowych danej osoby. W szczególności należy starać się jeść wolniej, lepiej przeżuwać pokarm i rozważniej dobierać produkty. Unikanie mleka i produktów mlecznych, niektórych owoców i warzyw oraz innych pokarmów zaleconych przez lekarza może być sposobem na kontrolowanie tego dyskomfortu. Kolejnym ważnym krokiem jest wyeliminowanie z codziennej diety napojów gazowanych.

Wzdęcia – jak zapobiegać?

Oczywiście od lat wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Ta sama zasada powinna być propagowana, gdy mowa o wzdętym brzuchu i gazach w jelitach. Zasadniczo, aby uniknąć tego dyskomfortu, należy robić to, co w przypadku jego wystąpienia, czyli lepiej i wolniej się odżywiać. Ponadto głównym działaniem jest przeciwdziałanie siedzącemu trybowi życia. Spacer lub ruch przez 10 do 15 minut między posiłkami zapobiegnie wzdęciom i gazom.