Relacje pomiędzy psem a człowiekiem bardzo często są przyjacielskie. Nawet biorąc pod uwagę fakt, że my nie potrafimy szczekać, a one mówić. Mimo to z łatwością jednak budujemy pełną emocji więź. Jak jest to możliwe, że ludzie oraz psy porozumiewają się bez słów? Jak mocno objawia się empatia u psów?

Psy a uczucia – czy potrafią czuć?

Rozmawiając o psich uczuciach, powinniśmy na sam początek odpowiedzieć na pytanie, czy zwierzęta są w stanie odczuwać emocje w sposób podobny do naszego. Najnowsze badania to potwierdzają. Emocje odczuwają wszystkie zwierzęta, a już na pewno duże ssaki podobnie do nas. Dlatego też u wielu zwierząt empatia jest mocno zauważalna. Jednak i naukowcy od razu zadają sobie kolejne tu pytanie, czy istnieją takie to też i kategorie emocji, które zarezerwowane są tylko wyłącznie dla ludzi?

uczuciowy pies

Tutaj ta sprawa nie jest już tak bardzo oczywista. Same emocje są niezwykle trudne do zrozumienia, ale i do zdefiniowania, nawet dla nas jedynego gatunku na świecie, który umie wszystko nazwać. Są emocje proste do nazwania, ale i zarazem zrozumienia, na przykład strach, złość, czy miłość. Wydaje się, że te podstawowe emocje i uczucia współdzielimy z wszystkimi gatunkami zwierząt. Empatia jest tutaj gołym okiem widoczna, bo tak my ludzie nazywamy te proste, jak i te ciężkie emocje.

Czy psy to mistrzowie empatii?

Dzisiaj już wiadomo nie tylko, że psie uczucia i emocje są podobne do tych naszych, ale też i mamy dowody na to, że psy rozumieją nasze emocje, ale i potrafią z nami je współodczuwać. To jest niezwykle ważna umiejętność, zwana empatią. Empatia to jak najbardziej zaawansowane umysłowo stworzenie na ziemi, takie, które jest w stanie wyobrazić sobie, co dzieje się w umyśle innych istot, ale i zarazem prawidłowe interpretować takowe sygnały przez nią wydawane. Cieszysz się? Fajnie, cieszę się z Tobą! Jest Ci smutno? Poczekaj, zaraz Cię pocieszę!

To zdecydowanie potrafią robić nasze psy, choć i naukowcy do niedawna mieli z tym dużo wątpliwości. Teraz jednak wiadomo, że empatia u psów rzeczywiście jest zauważalna nie tylko gołym okiem, ale i tym naukowym. Warto tutaj dodać, że w 2018 roku na amerykańskim John Hopkins University przeprowadzono pewien eksperyment, który jednoznacznie pokazał, że psy są zwierzętami, które są wyposażone w olbrzymią empatię i wprost trudno im znieść, kiedy czują, że ich opiekun cierpi.

Empatia u psów jest naturalna

uczuciowy pies

Tak naprawdę pies potrafi czuć to samo co człowiek. Psy nie tylko odczuwają różnorodne uczucia tak samo, jak ludzie, ale również stres. Nasze czworonogi wręcz zestrajają się z naszym poziomem stresu. Dzieje się to tak, gdy na przykład wrócimy wściekli ze szkolnej wywiadówki, ale również i wtedy, kiedy odczuwamy stres przez wiele tygodni, czy też i miesięcy. Można więc jednoznacznie stwierdzić, że pies wychowuje się w otoczeniu w jakim przebywa. Obecnie wiadomo, że zauważalna empatia u psów nie jest przypadkowa. Te zwierzęta mają bardzo rozbudowane zmysły, dzięki którym doskonale wiedzą w jakim stanie znajduje się obecnie ich opiekun. A jakie emocje może odczuwać nasz pies domowy?

Psy potrafią odczuwać m.in. takie emocje jak:

  • radość i podekscytowanie – te emocje można zauważyć u psów gołym okiem w wielu sytuacjach,
  • strach – psy odczuwają strach, jednak różnie go przedstawiają,
  • gniew- psy odczuwają również gniew, który często okazywany jest w formie agresji,
  • miłość i sympatia – ta emocja pokazywana jest różnie, w zależności od tego, jak bardzo uczuciowy jest pies,
  • niepokój – psy odczuwają również niepokój, który pokazują np. poprzez odwracanie wzroku w drugą stronę,
  • frustracja – często spotykaną emocją wśród psów jest także frustracja, która okazywana może być biernie i czynnie.

Podsumowując, psy rozumieją mimikę

Psy nie tylko odczuwają takie same emocje, jak my ludzie, ale i często rozumieją nasz wyraz twarzy. Na pewno właściciel psa nie raz zauważył, że pies doskonale dostosowuje się do tego, w jakim nastroju jest właściciel. Gdy wracamy do domu zestresowani, radośni, czy zmęczeni. Nie tylko to wywęszą, ale i są w stanie przeczytać nasze emocje z twarzy, co jest zupełnie fenomenalną, ale i niespotykaną u innych gatunków super umiejętnością. Przez tysiące lat życia z człowiekiem pies wykształcił w sobie zdolność rozpoznawania, ale i analizy emocji malujących się na ludzkiej twarzy. Dlatego tak ważna jest empatia pomiędzy psem a człowiekiem.