Yerba mate chwalona jest za liczne właściwości prozdrowotne. Jednak wszystko ma dwie strony medalu. Tak samo jest z yerba mate. O ile na większość działa zbawiennie są i osoby, które nie powinny pić yerba mate.

Kto nie powinien pić yerba mate?

Yerba mate ze względu na wysoką zawartość kofeiny nie jest najlepszym napojem dla dzieci i młodzieży oraz kobiet w ciąży. Pomimo że zawiera wiele innych ważnych substancji odżywczych, to czasami powinniśmy traktować ją jak mocną, czarną kawę. Tak więc, jak filiżanki czarnej kawy nie damy dziecku, czy kobiecie w ciąży, tak nie powinniśmy częstować ich yerba mate. Z jednym wyjątkiem. Jedną porcję yerba mate można wielokrotnie parzyć, otrzymując wartościowy napój. Do czasu – po 4 lub 5 zaparzeniu zależnie od mocy naparu, traci ona zawartość kofeiny. Razem z dużą częścią wartości odżywczych. Jednak dla smaku, czy w przypadku ciekawości dziecka, jest to pewne rozwiązanie.

O przeciwwskazaniach do picia yerba mate

Kto nie powinien pić yerba mate jeszcze? Osoby cierpiące na wrzody żołądka. Tutaj jednak nie można iść na ustępstwo. Yerba mate może bowiem podrażniać już i tak cierpiący żołądek. Lepiej więc powiedzieć stanowcze nie, dla południowoamerykańskiego naparu.

Trzeci przypadek to wielkie upały i osoby, które nie piją wody. Yerba mate ma silne działanie moczopędne. Szybko więc wypłukuje wodę z naszego organizmu. Podczas upałów, na dodatek w przypadku osób, które nie piją wystarczająco dużo wody, może skończyć się to odwodnieniem. Lepiej więc zrezygnować z yerba mate lub wypić więcej wody, niż zwykle.