Gryzonie są popularnymi zwierzętami domowymi, które cieszą się coraz większą popularnością wśród osób dorosłych.

Pomimo swojego małego rozmiaru, ich opieka wymaga odpowiedzialności i wiedzy. Wśród popularnych gryzoni do hodowli domowej warto wymienić:

Świnka morska

Świnka morska to gryzoń, który lubi towarzystwo innych osobników tego samego gatunku. Dlatego należy trzymać je w stadach, ponieważ samotność może prowadzić do stresu i negatywnych zmian zachowania. Świnki morskie są aktywnymi zwierzętami o długiej, szczeciniastej sierści i lubią kopać i wygrzewać się w piasku.

Przed zakupem świnki morskiej, tak jak przed zakupem każdego innego zwierzęcia należy zapoznać się z ich wymaganiami. Przykładowo, świnka morska wymaga klatki a wymiarach przynajmniej 80 × 50 dla 2 osobników, gdzie najbardziej komfortowe warunki sprawiłaby jeszcze większa klatka. Do tego należy zapewnić świnką wybieg oraz odpowiednie wyżywienie.

Dowiedz się czemu świnki morskie są tak lubianymi zwierzątkami.

Chomik

Chomiki to małe, szybko biegające gryzonie, które wbrew pozorom są samotnikami dlatego w przeciwieństwie do świnek, nie wolno trzymać chomika z innym chomikiem w klatce. Chomiki uwielbiają kopać i kryć się w różnych norkach dlatego powinno zapewnić mu się głęboką klatkę wysypaną odpowiednim podłożem, w którym będzie mógł kopać.

Królik

Króliki to duże zajęczaki o miękkiej, gęstej sierści. Króliki są aktywne i lubią biegać, dlatego warto im zapewnić dużo przestrzeni do biegania i zabawy. Coraz częściej odchodzi się od trzymania królików w klatkach, ponieważ potrzebują one dużej ilości ruchu i swobody.

Szczur

Szczury to inteligentne gryzonie, które również lubią towarzystwo innych osobników tego samego gatunku. Dlatego należy trzymać je w stadach, ponieważ samotność może prowadzić do stresu i negatywnych zmian zachowania. Szczury są małymi zwierzętami o krótkiej sierści i lubią wspinaczki, dlatego warto im zapewnić odpowiednie warunki, w tym przypadku klatka powinna być wyższa niż szersza o wymiarach przynajmniej 80 × 50 × 80 cm dla 2 do 4 osobników.