Wokół owoców narosło wiele mitów: że nie można ich jeść na pusty żołądek, że nie można ich jeść jako deseru, że nie powinno się ich spożywać przy cukrzycy, że nie należy ich mieszać, że nie powinno się ich jeść więcej niż trzy sztuki dziennie. Z pewnością słyszeliście o kampanii: "5 razy dziennie", której celem było zachęcanie do spożywania owoców i warzyw w ilości co najmniej 5 sztuk dziennie. Badania sondażowe wykazały, że 60% osób uważa – 5 dziennie to maksymalna, a nie minimalna liczba owoców i warzyw, jaką należy spożywać, ponieważ panuje opinia sugerująca, że owoce są tuczące. To mit! Owoce nie są tuczące.
Po pierwsze, wysoka zawartość błonnika sprawia, że owoce są bardzo sycącym pokarmem. Ta sytość sprawia, że jest to produkt niezbędny, jeśli chcemy kontrolować naszą wagę, ponieważ może pomóc nam ograniczyć spożycie pokarmu. Zatem owoce nie tylko nie są tuczące, ale mogą również pomóc nam schudnąć, ponieważ sprawiają, że mamy ochotę na inne produkty, które mają o wiele gorsze wartości odżywcze. Z drugiej strony, wiele owoców składa się głównie z wody, witamin i minerałów, czyli składników, które nie tuczą, a wręcz przeciwnie — są bardzo korzystne dla naszego zdrowia. Owoce zawierają cukier, co sprawia, że wiele osób mylnie sądzi, że można je stawiać na równi ze słodyczami czy czekoladkami. Poniżej wyjaśnimy, dlaczego nie.

Cukry w owocach.

Wiele osób boi się jeść owoce z obawy przed przybraniem na wadze. Ale skąd bierze się ten strach? Prawdopodobnie składa się na to kilka czynników, ale głównie wynika to z braku zaufania do cukrów i niezrozumienia ich znaczenia w kontekście żywieniowym. W dużej mierze winę za to ponoszą marketing i reklama, które nieustannie powtarzają zwroty takie jak "bez cukru" czy "bez cukru", zakładając, że coś, co zawiera cukry, jest złe, a coś, co ich nie zawiera, jest dobre. Jest to półprawda — lub półkłamstwo — ponieważ nie wszystkie cukry są takie same, ani nie pełnią takiej samej funkcji w naszym organizmie.
Cukry naturalnie występujące w warzywach i owocach nie tylko nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia, ale są wręcz niezbędne. Są to cukry samoistne, w przeciwieństwie do cukrów wolnych, których spożycie musimy ograniczyć lub wyeliminować, a które są szkodliwe dla naszego organizmu.
Nawet WHO wprowadza rozróżnienie między tymi dwoma rodzajami cukrów i jasno określa stanowisko organizacji.
1. Cukry nieodłączne to takie, które występują naturalnie w owocach i warzywach i nie zostały zmodyfikowane.
2. Cukry wolne to te, które są związane z chorobami przewlekłymi, cukrzycą lub schorzeniami układu pokarmowego i które powinniśmy ograniczać.
Te wolne cukry, monosacharydy lub disacharydy, to te, które są zwykle dodawane do napojów lub przetworzonej żywności albo te, które dodajemy podczas gotowania (cukier stołowy). Znajdują się one również w produktach naturalnych (takich jak miód czy soki) i nie należy ich mylić z substancjami samoistnymi.

Znaczenie owoców w diecie.

Owoce, w różnych odmianach, kolorach i kształtach, są jednym z pokarmów o największej zawartości witamin, składników odżywczych i minerałów. Czy kiedykolwiek przyszło Ci do głowy, że owoce i warzywa są wystawione na działanie różnych warunków atmosferycznych, a mimo to zachowują swoje właściwości? Dzieje się tak dzięki antyoksydantom, składnikom odżywczym, które po spożyciu przechodzą do naszego organizmu. Oto niektóre z korzyści, jakie płyną z włączenia owoców do naszej diety.
1. Są one bardzo bogate w witaminy, które różnią się w zależności od owocu, ale zawierają głównie witaminę C.
2. Ze względu na wysoką zawartość wody mają właściwości nawadniające organizm.
3. Ze względu na dużą zawartość błonnika aktywują układ trawienny.
4. Poza kilkoma wyjątkami, takimi jak awokado czy orzechy kokosowe, które są bogate w oleje, prawie nie zawierają one tłuszczu.
5. Duża ilość przeciwutleniaczy.

5 witamin i skutecznych suplementów, które musisz stosować codziennie.

Korzyści te wynikają z jego składu, przyjrzyjmy się więc głównym składnikom owoców.

1. Zasadniczo składają się z wody.
W rzeczywistości na każde 100 gramów możemy spożyć od 80 do 90 gramów wody. W ten sposób spożywanie owoców można porównać do picia wody z dodatkowymi składnikami odżywczymi.
2. Węglowodany.
Fruktoza, główny cukier w owocach, jest monosacharydem, który jest szybko wchłaniany przez organizm. Z tego powodu owoce są uważane za źródło szybkiej energii, dlatego też wykorzystuje się je podczas uprawiania sportu.
3. Błonnik.
Na każde 100 gramów owoców przypada około 2 gramów błonnika. Ogólnie rzecz biorąc, rodzajem błonnika występującym w owocach jest pektyna, która ma duży wpływ na regulację pracy jelit.
4. Sole mineralne.
Owoce zwykle zawierają duże ilości potasu i małe ilości sodu. Są one również źródłem innych minerałów, takich jak wapń i magnez.
5. Kwasy.
Niektóre owoce, takie jak owoce cytrusowe, mogą zawierać duże ilości kwasów organicznych. Ogólnie rzecz biorąc, tego typu kwasy są dobrze tolerowane przez organizm, jednak istnieją indywidualne uwarunkowania, które powinny skłonić nas do wyboru innych owoców o niższej ich zawartości.
6. Witaminy.
Owoce należą do produktów żywnościowych, które dostarczają nam największej ilości witamin. Należą do nich beta-karoteny, naturalne przeciwutleniacze, które pomagają chronić nasze tkanki.